ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_link הנסיון שלי עם Mandrake

מעבר לעמוד 1, 2  הבא
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
elcucoלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 14/10/2003 · הודעות: 6257 ·

הודעה פורסם: 13/08/2004 - 23:56
14 נושא ההודעה: הנסיון שלי עם Mandrake

כיודע אני די חובב של ההפצה הזאת. היא ליוותה אותי, בערך 4 שנים, מתקופת Mandrake 7.2 ועד 9.2.

ההפצה, היא בהחלט אחת הטובות שיש כרגע, וזאת הכוללת תמיכה הכי טובה בעברית. מה גם שזה נתמך ממש ממש מהקופסה וזה יתרון עברו הרבה אנשים. ההפצה כוללת גם הרבה רכיבי מולטימדיה, ובעלת יכולת להשמיע קבצי mp3 וגם divx מהקופסה.

ההפצה יש לה תמיכה טובה ב-KDE אך גם התמיכה ב-Gnome מצוינת. היא כוללת גם הרבה חבילות רבות של שרתים ולא מיועדת רק לשולחן עבודה.
היא מתאימה מאוד למפתחים מתחילים, שכן מהקופסה היא מכילה את רב כלי הפיתוח שמתכנת מתחיל צריך (בתנאי שהוא בוחר רכיבי פיתוח בהתקנה).

ההפצה היא בעלת ברירות מחדל מאוד טובות וניתן להתחיל לעבוד על מערכת כבר ברגע שהיא הותקנה.

לעומת זאת הדבר הכי חשוב שלה, זה השינויים שהיא עושה בחבילות תוכנה. למשל, בכל שולחן עבודה שנבחר בהפצה תמיד נראה את אותו תפריט מערכת : הרגל ב-GNome או תפריט ה-K ב-KDE, אותו תפריט גם נראה ב-icewm וב-blackbox. כל תוכנה שמתקינים, היא מתקינה גם כניסה בתפריט המערכת.

כמו כן, ההפצה הייתה בין הראשונות שהבינה ש-rpm זה לא מספיק וצריך תוכנה נוספת שתדאג לתלויות: urpmi. הכלי הוא די טוב, ובחיפוש חבילות הוא די מהיר (יותר מהיר מ-apt-cahe serach למשל). כמו כן גם ההתקנה של חבילות יותר מהירה (שוב, יותר טוב מ-apt-get, שכן האחרון חושב קצת לפני התקנת התוכנה). אני חושב שהכלי יותר חמוד מ-apt-get, אבל שוב, זה אני Smile

מה לא אהבתי בהפצה:
1) חוסר היכולת שלי להתקין חבילות תוכנה חדשות. יש לי למשל Mandrake 9.2 ואני מחפש להתקין את OpenOffice החדש: 1.1.2. אי אפשר. הדרך היחידה להתקין את א"א החדש, הוא לעבור להפצה חדשה לגמרי, שכוללת דברים חדשים. אני מחויב לשדרג חצי מערכת עבור תוכנה אחת. שידרוג של glibc למשל בלתי אפשרי, כיוון שהחבילה (גרסה מסויימת!) נדרשת על ידי הרבה חבילות.

זאת טעות! כיוון שכל ה-glibc שיצאו היו תואמות בינאריות לקודמות ולכן אין צורך מיוחד לבקש גרסה מסויימת (יש לבקש למשל גרסה מעל 2.2, ולא את 2.2.1).

לא נדבר על שדרוגים של KDE, או חס וחלילה X....

2) ההפרדה המיותר לשני זיליון חבילות משנה. שלא תבינו אותי לא נכון, אני בעד הפדרה (ככה הפצה בסיסית היא תוספת רק ג'גה במקום 2), אבל על כל תוכנה קטנה שלוש חבילות?
למשל konsole ו-libkonsole שני חבילות, כשרק צריך לעשות מזה אחת. אותו סיפור עם kopete רק שם כל תוסף מקבל חבילה משלא. למה לא לשים את kopete ו-libkopete בתור חבילה אחת ואז ליצור אחת נוספת בשם kopete-plugins?

3) ההפצה הרבה פעמים יותר מידי מטולאת (מכילה טלאים או פטצ'ים) ולוקח זמן עד שגרסה חדשה של חבילות יוצאות, ועד שהן שמישות.

4) בהפצות אחרות (למשל redhat או fedora, להלן הכובעים) יש הרבה מאגרים לא רשמיים לתוכנות צד שלישי. ב-Mandrake יש רק שניים שלוש, והרבה פעמים הם כוללים חבילות שלא עובדות באופן "אפטימאלי במערכת" ולפעמים אף הורסות. לא ממולץ לעשות שידרוגים אוטומטיים ממקורות אלו... חייבים חשבת ליד המחשב ולהחזיק לו את היד...

אם אני אזכר בעוד נקודות, אני אשרשר...

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
Jonatan44לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 23/08/2003 · הודעות: 427 · מיקום: ישראל

הודעה פורסם: 14/08/2004 - 00:18
נושא ההודעה:

זה לא נכון, אתה צודק שחברת מנדרייק אינה מוציאה RPMים חדשים יותר מישלה, אבל אני בהחלט מוצא יותר חדשים מחיפוש ברשת (למרות שאני כבר לא משתמש במנדרייק), לדוגמא אייל הביא כאן מאגרים ל Gimp ו Gnome יותר חדשים.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
CooL_SPoTלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 18/10/2002 · הודעות: 5323 ·

הודעה פורסם: 14/08/2004 - 01:02
נושא ההודעה:

ואני עדיין מחכה לחבורה של טרולים שמנים שיבואו, למה אני צריך לחכות כל כך הרבה?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger  
חזרה לתוכן הדיון
דוביקסSite Moderator ת.הצטרפות: 20/12/2002 · הודעות: 8370 ·

הודעה פורסם: 14/08/2004 - 05:32
נושא ההודעה: Re: הנסיון שלי עם Mandrake

elcuco :

1. אפשר כמובן להתקין את אופן אופיס מהחבילות הרשמיות. למי שאינו פריק של עדכונים, כמות החבילות המרכזיות שממש רוצים שיהיו מעודכנות כל הזמן די קטן (אצלי למשל זה אופן אופיס ופיירפוקס) ואין שום בעיה להתקין אותן.

יש גם את הפתרון שלך, לבנות חבילות RPM מהגרסאות הרשמיות, שהיה יכול להיות פתרון מעולה אם רק היה מתוחזק.

בכל מקרה, מי שרוצה לעדכן את ההפצה כל יום וכל הזמן ולא רוצה להשתמש בקוקר (ובצדק) אז מוטב שיחפש הפצה אחרת. למי שעדכון המערכת מהווה כלי ולא מטרה, ממילא עדכון כל הזמן מהווה טרחה מיותרת (כי זה שובר דברים - כמו שקורה תדיר עם שינויי הפרופילים של פיירפוקס). מבחינתי למשל עדכון מערכת כללי פעם בשנה מספיק בהחלט עם עדכונים שוטפים של מרכיבים מרכזיים.

2) ההפרדה לשני זיליון חבילות משנה לא מטרידה אותי. אני לא בונה את החבילות האלו ו urpmi דואג לכל התלויות, אז למה בדיוק זה צריך להטריד אותי?

3) הטלאים האלו הם גם אלו שהופכים את החיים לקלים יותר. הדבר בולט במיוחד בקרנל - זה מעץ 2.4 היה מטולא כל כך שכשיצא 2.6 וכולם התלהבו מתמיכה בחומרה חדשה, שיפורי ביצועים וכו' לא הבנתי על מה המהומה כי במנדרייק הדברים האלו כבר נתמכו מזה זמן רב.

4) מאגרים עצמאיים אינם בהכרח יתרון. אני לא מתרשם מהכמות אלא מהאיכות ומהפשטות. הגישה של מנדרייק, של ארבעה מאגרים עיקריים (Main, Contrib, Update, PLF) הרבה יותר נוחה וברורה לי, מונעת התעסקות מיותרת בחיפוש מקורות.

ואם כבר מדברים על יתרונות , יש עוד כמה:

- אני מעדיף התקנה גרפית על פני התקנות טקסטואליות שנותנות תחושה של המאה הקודמת ו/או התקנות מלייב סידי שמתקינות זבל שאני לא צריך (לגבי התקנות טקסטואליות - אני לא מתרשם מזה שאפשר להסב אותן לכל מערכת שהיא - אין לי כוונה לעזוב את ארכיטקטורת x86 בעתיד הקרוב)

- עם כל הבעיות שיש לפעמים באשפים/כלים גרפיים, והיתרון האדיר שיש לכלים טקסטואליים בפעולות נשנות ו/או שפועלות על ריבוי אלמנטים, כשמדובר בהגדרה שצריך לעשות באופן חד פעמי אני מעדיף להשתמש בכלי גרפי מובנה ולא לבזבז שעות בניסיון להבין איך לבצע פעולה אחת מסכנה. שוב, צריך להבדין בין אנשים שמחפשים להתעסק בקרבי המערכת לשם ההתעסקות (בין אם מדובר בהאקריות או כי זה המקצוע שלך) לבין אנשים שרוצים שהדברים יעבדו ולא ממש משנה להם איך ולמה כל עוד הם עובדים.

החסרון הכי גדול של מנדרייק, הוא מזל רע, אבל זה נושא לדיון נפרד.

בכל מקרה, אף אחד לא מכריח אותך להשתמש במנדרייק. יש מספיק אלטרנטיבות Wink

מאחר וזהו לא דיון תמיכה >> אופ טופיק.

חזרה לתוכן הדיון
shlomi-lלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 04/05/2003 · הודעות: 1399 ·

הודעה פורסם: 14/08/2004 - 17:12

elcuco :
כיודע אני די חובב של ההפצה הזאת. היא ליוותה אותי, בערך 4 שנים, מתקופת Mandrake 7.2 ועד 9.2.

ההפצה, היא בהחלט אחת הטובות שיש כרגע, וזאת הכוללת תמיכה הכי טובה בעברית. מה גם שזה נתמך ממש ממש מהקופסה וזה יתרון עברו הרבה אנשים. ההפצה כוללת גם הרבה רכיבי מולטימדיה, ובעלת יכולת להשמיע קבצי mp3 וגם divx מהקופסה.

גם אני דיי אוהב את ההפצה הזו, שכן זו ההפצה שגרמה לי "להתאהב" בלינוקס. ואני תמיד ממליץ עליה בחום כשאני מדבר עם משתמשים חדשים.
ציטוט:

ההפצה יש לה תמיכה טובה ב-KDE אך גם התמיכה ב-Gnome מצוינת. היא כוללת גם הרבה חבילות רבות של שרתים ולא מיועדת רק לשולחן עבודה.
היא מתאימה מאוד למפתחים מתחילים, שכן מהקופסה היא מכילה את רב כלי הפיתוח שמתכנת מתחיל צריך (בתנאי שהוא בוחר רכיבי פיתוח בהתקנה).

ההפצה היא בעלת ברירות מחדל מאוד טובות וניתן להתחיל לעבוד על מערכת כבר ברגע שהיא הותקנה.

לעומת זאת הדבר הכי חשוב שלה, זה השינויים שהיא עושה בחבילות תוכנה. למשל, בכל שולחן עבודה שנבחר בהפצה תמיד נראה את אותו תפריט מערכת : הרגל ב-GNome או תפריט ה-K ב-KDE, אותו תפריט גם נראה ב-icewm וב-blackbox. כל תוכנה שמתקינים, היא מתקינה גם כניסה בתפריט המערכת.

הפיצ'ר הזה דווקא קיים בהמון הפצות אחרות. לדעתי הדבר הכי חשוב בהפצה הזו הוא קלות ההתקנה והמון כלי גרפיים וידידותיים לניוב להגדרת המערכת.
ציטוט:

כמו כן, ההפצה הייתה בין הראשונות שהבינה ש-rpm זה לא מספיק וצריך תוכנה נוספת שתדאג לתלויות: urpmi. הכלי הוא די טוב, ובחיפוש חבילות הוא די מהיר (יותר מהיר מ-apt-cahe serach למשל). כמו כן גם ההתקנה של חבילות יותר מהירה (שוב, יותר טוב מ-apt-get, שכן האחרון חושב קצת לפני התקנת התוכנה). אני חושב שהכלי יותר חמוד מ-apt-get, אבל שוב, זה אני Smile

כן, זה בהחלט אתה. ניסית במקרה להשוות את מספר החבילות הזמין לדביאן אל מול מספר החבילות שיש למאנדרייק? ... נראה לי שהפער העצום הזה יכול להיות אחד הגורמים לאיטיות כאשר משתמשים ב apt-cache search.
חוצמזה ש apt-get הוא כלי מיושן מאד ואתה אמור כבר להשתמש ב aptitude search .
ציטוט:

3) ההפצה הרבה פעמים יותר מידי מטולאת (מכילה טלאים או פטצ'ים) ולוקח זמן עד שגרסה חדשה של חבילות יוצאות, ועד שהן שמישות.

זו אחת הנקודות שמפריעה לי הכי הרבה. מילא שהחבילות מטולאות, אבל גם לעיתים קרובות מדי התיעוד שלהן היה לוקה בחסר. וכאשר אתה בא לבנות מחדש חבילה מסויימת, אתה מוצא את עצמך טובע בים של טלאים שכדי להבין למה הם נועדו אתה פשוט צריך לשבת ולהתחיל לקרוא את הקוד. (ככה זה היה לפחות בעבר, אני לא יודע מה המצב כיום)
למשתמש מתקדם (שמדי פעם נדרש לקמפל דברים בעצמו) זה פשוט לא מתאים.

עוד משהו שמפריע לי בהפצה הזו הוא שאם אתה מתקין אותה ואחרי חודש יוצאת גרסה חדשה אז מה עושים ? עושים upgrade שאף פעם לא עובר בצורה חלקה ועדיף כבר להתקין את הכל מחדש. אני מעדיף הפצה שמספקת לי את העדכניות online ולא הורדת דיסקים כל חצי שנה והתקנתם מחדש.
(שכאני השתמשתי במאנדריק זה מה שהיה מפריע לי , הבנתי שהיום יש cooker שהוא מן הפצת unstable של מאנדריק.)

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם MSN Messenger  
חזרה לתוכן הדיון
Enderאורח · ·

הודעה פורסם: 14/08/2004 - 18:32
נושא ההודעה:

טוב, קודם כל אני רוצה לציין שזו ההפצה היחידה ( לא לייב סידי) שניסיתי עד היום.
לפני כשנה התקנתי אותה בדחילו וברחימו - קראתי קצת ברשת לפני לגבי התהליך ודי הייתי בטוח שאני עומד להכנס לבוץ, אבל זו הייתה המטרה שלי. רציתי קצת להתנסות וללמוד משהו חדש.

"לאכזבתי" לא היו שום בעיות בהתקנה פרט לתמיכה בעברית (ב9.1 היו לא מעט בעיות בקטע הזה למי שמתקין פעם ראשונה בחיים שלו מערכת הפעלה), המוזר הוא שכמה שבועות לפני זה התקנתי win98 על מחשב אחר וממש הסתבכתי - אופיס 2000 לא רצה לעלות כמו שצריך, שיתוף אינטרנט ועוד כל מיני מריעין בישין. הדבר הכי מרגיז היה בעיניי שזה לקח המון זמן.
חצי שנה עברה ולאט לאט גיליתי שאני משתמש יותר ויותר בלינוקס ופחות ופחות במערכת ההפעלה השנייה. אופן אופיס יצאה כבר בגרסה 1.1 ויכולתי לכתוב עבודות לאוניברסיטה שכללו טקסטים מתמטיים הרבה יותר בקלות (מאשר בword).החלק הכי מסובך היה להתחבר לאינטרנט - אבל גם זה הסתדר בסוף.

באותה תקופה קראתי כאן שיוצאת מנדרייק 9.2 ניסיתי להתקין מחדש ולשמחתי המון בעיות קטנות שהיו לי בפעם הראשונה - נפתרו, התמיכה בעברית היתה כבר הרבה יותר טובה - אמנם לא מושלמת, אבל בהחלט מספקת מבחינת חווית המשתמש שלי. יכול להיות שגם אני כבר ידעתי משהו ולכן נראה היה לי שהכל הולך יותר "חלק".

יש דברים שמפריעים לי, והיא לא מושלמת. השימוש בurpmi למשל, אני לא רוצה שיופיע בעיברית הטקסט - נכון שbidiv פותר בד"כ את הבעיה - אבל לא תמיד. חבילות לא מעודכנות כמו gimp2 שעדיין לא מופיעה במקורות שמעודכנים אצלי.
(בכלל כל הקטע של עידכון מקורות מרגיז, אני הייתי רוצה שמקורות יעודכנו אוטומטית מבלי שאצטרך לחפש בeasyurpmi. )

השימוש שלי במחשב הוא בעיקר לצורך הלימודים וגלישה אפילו משחקים אני לא משחק בו. ולצרכים הצנועים שלי המערכת בד"כ מספקת אותי. נכון שהייתי מעדיף שיהיה לי גימפ 2. אבל אם אני לא מצליח להוריד אותו בurpmi אני לא אנסה יותר מידי כיוון שאילו מותרות בעיני.

לי חשובה היציבות והאמינות של המערכת. ויותר מכך נוחות השימוש בה. ואת כל אלה מנדרייק מספקת לי בגדול. יכול להיות שיש שם בחוץ מערכות מהירות יותר, עדכניות יותר, אמינות יותר, אבל אני מספיק מרוצה מהמערכת שלי כך שאין לי שום רצון להגר למערכות אחרות, זה יגזול זמן רב מידי, והשיפור לדעתי יהי מינורי . אני מעדיף להשקיע את הזמן שלי בדברים אחרים - מנדרייק משרתת אותי נאמנה, פעם בחודש - חודשיים אני מאתחל אותה, עושה עידכונים וגיבויים מידי פעם, מאתחל את הnetwork service לעיתים יותר רחוקות ופחות או יותר בזה נגמרת כל התחזוקה של המערכת.
מחיצת החלונות שלי שהצתמקה בהתקנה השנייה מעלה אבק. לא נגעתי בה כבר כמה חודשים טובים.

אני מאמין שהמחשב צריך להיות כלי, אני יודע שיש הרבה פה בקהילה שמקבלים סיפוק רב מהידיעה כי המערכת שלהם הכי מעודכנת שאפשר, הכי מהירה שאפשר, ובכלל *הכי *...

אני לא ממש כזה ואולי זו הסיבה שאני כל כך מרוצה מהמערכת שלי.

Ender

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 14/08/2004 - 18:49
נושא ההודעה:

ההפרדת חבילות היא לא סתם אני חושב, לדוגמא - אני יכול לחשוב על חבילה שדורשת libkonsole אבל לא את הkonsole עצמו, kate למשל. בשביל הזה ההפרדת חבילות, שלא תתקין חלקים מיותרים. הרבה פעמים שאני מתקין קוקר נקי אני רואה את זה שכאשר עושים urpmi לחבילה שדורשת תלויות בkde והן שואלות האם להתקין רק את הlibs או את החבילות השלמות המשתמשות בהן (אני כמובן מתקין את הlibs Wink).
אגב, יש לי רעיון לעדכונים, צריך לעשות מאגר כמו שעשה פעם texstar עם חבילות מקוקר שמקומפלות על ההפצה היציבה וככה חוסכים בניית חבילות וגם לא בעיה ליצור מאגר כזה (בתנאי שיש מקום לאכסן אותו).

חזרה לתוכן הדיון
אייל ת.הצטרפות: 24/04/2003 · הודעות: 3203 ·

הודעה פורסם: 14/08/2004 - 20:20
נושא ההודעה:

פחות או יותר לכל הפצה יש את החסרונות שלה,
הסיבה שאני ממליץ על מנדרייק לאנשים תמיד היא מהסיבה הפשוטה שבזכו תמנדרייק אני היום עם לינוקס.
ביום שהתקנתי מנדרייק והחלטתי שאני לא נוגע בווינדוס למשך שבוע,
באות ו היום ידעתי שזה יהיה פשוט והרי שלא נגעתי בווינדוס מאז, אולי רק כדי למחוק או כדי להתקין משחקים שאני פשוט מכור אליהם (כל הגרסאות שמוציאים לMyst).

לגבי 1, תנסה להשתמש בהפצות שבנויות לעבוד אחרת, Debian, Gentoo, Onebase .
לגבי 2 , מה שרשמתי לגבי 1 תקף, אולי לדביאן פחות , אבל בלי קשר שיש מנהל חבילות זה לא אמור להוות בעיה.
3 בהחלט זאת הסיבה שיש את ההפצות המוזכרות ב1
4 ובקשר ל4 ובכן, מה הצורך אם יש מספיק חבילות? למנדרייק המגרים שלה מעולים לדעתי, לעיתי ם רחוקות אני מוצא בה תוכנות שלא קיימות ומתקין ממאגרים לא רשמיים, וגם תעיין בערך 1 שאמור להוות לך פתרון מספק, למרות של Onebase, אין הרבה יותר מדי חבילות.

חזרה לתוכן הדיון
Koalaלא בפורום כעתSite Moderator ת.הצטרפות: 11/08/2003 · הודעות: 2843 · מיקום: רחובות

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 00:34
נושא ההודעה:

ההפצה הראשונה שלי הייתה מנדרייק 9.0. להגיד לכם שנהניתי ? לא. הסאונד לא תמיד עבד ו-mandrake control center היה תוקע לי את העכבר האופטי ברגע שהיתי נכנס אליו.
עזבתי את לינוקס לגמרי למשך משהו כמו חודשיים וברגע שיצאה 9.1 - התקנתי. הפצה חדשה - באגים חדשים: משהו ב-theme היה נדפק (כבר לא זוכר מה) בהפעלה, כל מיני יישומים התרסקו.
אהה, וכמובן הגהינום של התלויות Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil (משום מה אף אחד לא הזכיר אז את המילה urpmi).
אחרי משהו כמו חודש עם 9.1 עשיתי סוויצ' לג'נטו - ומאז אני כבר שנה וחצי איתה, לא מחליף בשום דבר, מרוצה עד מאוד. ניסיתי את דביאן במשך שבוע - ורצתי בחזרה לג'נטו.

סה"כ אין לי מילה רעה להגיד על מנדרייק - זאת ההפצה הראשונה שניסיתי ובזכותה אני כאן.
אני מאחל להם שלא יעברו יותר משברים פיננסים כמו שהיו בעבר הלא רחוק.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 01:32
נושא ההודעה:

Koala :
ההפצה הראשונה שלי הייתה מנדרייק 9.0. להגיד לכם שנהניתי ? לא. הסאונד לא תמיד עבד ו-mandrake control center היה תוקע לי את העכבר האופטי ברגע שהיתי נכנס אליו.
עזבתי את לינוקס לגמרי למשך משהו כמו חודשיים וברגע שיצאה 9.1 - התקנתי. הפצה חדשה - באגים חדשים: משהו ב-theme היה נדפק (כבר לא זוכר מה) בהפעלה, כל מיני יישומים התרסקו.
אהה, וכמובן הגהינום של התלויות Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil (משום מה אף אחד לא הזכיר אז את המילה urpmi).
אחרי משהו כמו חודש עם 9.1 עשיתי סוויצ' לג'נטו - ומאז אני כבר שנה וחצי איתה, לא מחליף בשום דבר, מרוצה עד מאוד. ניסיתי את דביאן במשך שבוע - ורצתי בחזרה לג'נטו.

סה"כ אין לי מילה רעה להגיד על מנדרייק - זאת ההפצה הראשונה שניסיתי ובזכותה אני כאן.
אני מאחל להם שלא יעברו יותר משברים פיננסים כמו שהיו בעבר הלא רחוק.

באמת נפלת על גירסאות חלשות Wink

חזרה לתוכן הדיון
Super-Marioלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 22/06/2004 · הודעות: 100 · מיקום: /home/ofir

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 03:18

דוביקס :

אתה מתכוון שזו הפצה חסרת מזל או שמי שמתקין אותה צריך מזל?
כי בכל ההתקנות שלי של מנדרייק על המחשב שלי לא הלך לי מי-יודע-מה (למרות שכרגע יש לי משהו סביר), אבל על מחשב ניסוי שהיה לי מנדרייק פעלה מצויין (אבל לי יש מזל רע באופן כללי, אצלי סוזה נתקעה בכל הפעלה).
גם אני חשבתי שמנדרייק מצויינת למתחילים, אבל אחרי ההתקנה האחרונה שעשיתי שלה, אני ממש מהסס אם להמליץ עליה לאנשים שמפחדים מקונסול...

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 06:39
נושא ההודעה:

ההפצה הראשונה שלי היתה מנדרייק 8.2.
בסוף שנת 1999 הופיעה תכנת realjukbox בחלונות וסיפקה צורך חשוב בחיי: מצד אחד אני מרבה לשהות מחוץ לבית ומצד שני יש לי אוסף מוסיקה קלאסית המכיל אלפי CD. התכנה איפשרה לאכסן העתק מכווץ של תקליטי האהובים ולהאזין להם מכל מחשב בעולם ובפרט ממחשב נייד. לתכנה יש גם מנוע חיפוש יעיל ואפשרויות ליצור רשימות השמעה ועוד ועוד. חלומו של כל אספן מוסיקה. בחזוני ראיתי כבר את מרכז המוסיקה הממוחשב הנודד איתי מעיר לעיר וממדינה למדינה...
כל זה היה על תכנת-החינם שהורדתי מהאינטרנט. כעבור זמן מה צצה הודעה שתקופת הנסיון פגה והתכנה תחדל לפעול אלא עם אשלם. שילמתי ברצון לrealnetworks את מאת הדולרים שדרשו. נדרשתי למלא כל מיני טפסי הרשמה ולהפקיד מספר של כרטיס אשראי בידם. עשיתי. אז גם התברר לי שכל פעם שאני מנסה להתקין את התכנה מחדש, גם על מחשב שקרס או שודרג, מצפה realnetworks שאשלם מחדש.
יום אחד, כשבדקתי את חשבונות כרטיס האשראי, התברר לי שהנ"ל גובים ממני חודש בחודשו כעשרה דולר על שירות שלא ביקשתי ולא רציתי. צילצלתי לחברה, הועברתי ממזכירה אלקטרונית אחת לשניה עד שהיה עם מי לדבר. רותח מזעם דרשתי את כספי בחזרה. מתוקת הקול בצד השני של הקו לא נשמעה מופתעת או מתנצלת. היא הציעה ל"פצות" אותי על ידי מתן שלשה חדשי מנוי חינם נוספים. ברגע ההוא הבנתי שאני פרייר מזולזל.
בינתיים היו לי כבר למעלה משניים עשר אלף קבצי rmj שתפסו כארבעים ג'יג. הכנתם ארכה מאות שעות עבודה.
אבל מבחינתי הוגדשה הסאה כאשר יום אחד כשפתחתי את הrealjukbox צצה לה הודעה שעלי לעדכנו ל realone. בתמימותי הכרונית הסכמתי ואז קרה הנורא מכל. לא רק שהפורמט השתנה ושאופן מיון הקבצים השתנה (נזק בלתי נסבל בג'וק בוקס) אלא שפתאום נקראו כל הקבצים בשם קליפים! אני לא יכול לסבול ששיר של שוברט או אריה של מוצרט יכונו "קליפ".
ניסיתי לשנות את הקוד כדי שזה לא יקרה, ניסיתי למנוע את הודעות העידכון האלה מלצוץ - והתברר שאין לי גישה לשום דבר, שאין לי שום אפשרות לא להסכים ולבחור רק מה שטוב בעיני. ושאין לי שום בטחון שהחברה הנ"ל לא תמשיך להתעלל בי ולא תמשיך לנסות למכור לי שוב ושוב את אותה סחורה.
זה היה הרגע בו החלטתי שאני חייב אלטרנטיבה, והוביל אותי לחנות לחפש לינוקס - זה כל מה שידעתי אז.
וזה גם הרגע לציין שבינתיים הספקתי להרכיב במו ידי מחשב שהיה אז שיא הטכנולוגיה. מעבד אתלון-תנדרביירד, וזוג כונני 80 ג'יגה uata 133, שהותקנו ברייד 0 על בקר פרומיס מובנה בלוח האם. פרט לכך היה שם (ישנו עד היום) כרטיס קול משובח תוצרת ימהא. כמובן!
להתקין חלונות 2000 על מחשב זה היה מבצע מורכב (עוד לא היה XP) - אבל השיפור בביצועים היה גדול - ובג'וקבוקס שלי בפרט. ועכשיו החלטתי להסב את כל זה ללינוקס.
על המדפים בחנות היו שלוש הפצות לינוקס: רד-הט 8 (80 דולר) סוזה 8.0 בשתי גירסאות (פרו בשמונים והום בארבעים), ומנדרייק 8.2 בארבעים. קראתי בעיון את הכתוב על העטיפה - מנדרייק הבטיחה הכי הרבה, היתה הכי זולה ובפרט נראתה לי החדישה שבשלוש. התיעצתי עם אחד הזבנים והוא נעץ בי מבט מוזר. כן כן, פלט, זה משהו מעניין מאד...
קניתי את מנדרייק. קניתי גם ספר עב כרס ללימוד לינוקס.
בבית קראתי קצת בספר שהגיע עם ההפצה ונתמלאתי חשש - הכל היה זר ולא מוכר.
התחלתי בהתקנה - אחרי שלשה מסכים, הודעה-פצצה: "איני יכול לקרוא את טבלת המחיצות שלך - היא הושחתה. האם אתה מסכים שאפרמט את הכל ונתחיל מהתחלה?" לא!! צרחתי בפלצות, איתחלתי ושלפתי בידיים רועדות את התקליט מהכונן. הספקתי להוציא אותו בזמן - כלום לא קרה לאוצר שלי.
קראתי וקראתי וחיפשתי באינטרנט ובסוף התברר לי שמנדרייק לא מזהה בקרי פרומיס.
הוספתי כונן נוסף למחשב, ניתקתי את כל האחרים, השבתתי בביוס את הבקר - ואז עלתה לה מנדרייק לראשונה. בלי קול. שוב חיפשתי וחיפשתי ולבסוף התברר שיש חברה שמוכרת דרייברים לימהא בלינוקס. ארבעים דולר עולה הדרייבר, ויש לו מספר סידורי וקוד סודי ורשיון וכ' וכו'. נראה רע.
עד ששמעתי קול בפעם הראשונה, עד ששמעתי קובץ rmj בפעם הראשונה, עד שגיליתי מה זה לעגן ואיך להכנס לקובץ חלונות - הרבה מאמץ והרבה תסכול. וכל זה לא קידם אותי למטרתי - קבצי המוסיקה שלי שכנו בינתיים על הכוננים של פרומיס, ברייד 0.
התחלתי לחפש אלטרנטיבה ומצאתי באינטרנט שבסוזה יש תמיכה בפרומיס.
הרכבתי מחדש את הכוננים על הבקר, הפעלתי אותו מחדש בביוס וקניתי סוזה 8.0 - חבילה של 7 דיסקים ו DVD.
הופ! הכל זוהה, ההוראות היו ברורות ופשוטות - סוזה עלתה על הבקר כאילו הייתה שם תמיד, זריזה ותוססת, עם קול ועם זיהוי ועיגון אוטומטי של מחיצות חלונות - כל אוצר המוסיקה שלי היה עכשיו זמין בלינוקס.
אני לא מתיאש כל כך מהר ושבתי וניסיתי את את מנדרייק 9.0, 9.1, 9.2 ו 10 (השתיים האחרונות על מחשבי 64 ביט).
ועד היום אני חש מין צביטת תסכול והשתתפות בצער כשמציעים מנדרייק למתחילים.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 07:57
נושא ההודעה:

אני קורא ומחייך.
לולי, אכן, גם אני ניסתי את מנדרייק ודי התאכזבתי. סוסה לעומת זאת, מזהה את כל רכיבי המערכת באופן נהדר אך הבעיות צצות לאחר מכן. (ראה בעייה בעדכון סוסה) בנוסף, הייתי מצפה לדבר יותר סגור ומושלם כאשר מנסים להפעיל תוכנות שונות אשר למרבית הצער מתרסקות ומותירות בידי המשתמש את ההתעסקות בנסיון לתקנן. לדעתי, נושא העדכונים הוא חשוב ביותר וחבל שיש לגשת לכל עדכון עם חשש כבד שמא דברים לא יעבדו.

חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 09:13
נושא ההודעה:

דבריך לי חידה - עדכנתי הערב ארבעה מחשבים עם סוזה ל KDE3.3 - שניים על 9.0 ושניים על 9.1, בלי בעיות. אבל - ופה אני מסכים איתך לחלוטין - דברים שנראים מכאן (כלומר אחרי שכבר לומדים ורוכשים נסיון) לא נראים משם - ממקום החדשים דלי הנסיון. ולכן המלצות על הפצות למתחילים לא צריכים לתת משתמשים מנוסים - צריך אולי לאסור עליהם לעשות זאת. הם כבר שכחו איך זה נראה.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 10:18

Super-Mario :
דוביקס :

אתה מתכוון שזו הפצה חסרת מזל או שמי שמתקין אותה צריך מזל?
כי בכל ההתקנות שלי של מנדרייק על המחשב שלי לא הלך לי מי-יודע-מה (למרות שכרגע יש לי משהו סביר), אבל על מחשב ניסוי שהיה לי מנדרייק פעלה מצויין (אבל לי יש מזל רע באופן כללי, אצלי סוזה נתקעה בכל הפעלה).
גם אני חשבתי שמנדרייק מצויינת למתחילים, אבל אחרי ההתקנה האחרונה שעשיתי שלה, אני ממש מהסס אם להמליץ עליה לאנשים שמפחדים מקונסול...

הפצה חסרת מזל, ראה ערך LG ובעיית ה HD הישנים.

באופן קלסי מנדרייק נחשבה להפצה מאוד עדכנית ונועזת בגרסאות שיוצאות לקהל הרחב, אבל המחיר הוא שהם הפכו להיות שק החבטות של כולם. בשני המקרים הנ"ל הבאג לא היה של מנדרייק, אבל בגלל שהם הראשונים שיצאו עם הקוד החדש בתפוצה נרחבת הם ספגו את כל השיט בפרצוף.

אני אישית מעדיף שהם ילכו לכיוון של פחות עדכניות ונועזות, במחיר של מערכת יציבה יותר עם מחזורי עדכון ארוכים יותר, ולשמחתי יש כבר סימנים מעודדים בדמות החלוקה בין community/official.

חזרה לתוכן הדיון
אייל ת.הצטרפות: 24/04/2003 · הודעות: 3203 ·

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 12:44
נושא ההודעה:

לולי,
כמה דברים,לא ציינת בסוף מהי האלטרנטיבה שמצאת ל realjukbox ?

דבר שני, בתור פעיל בקהילה, אתה בוודאי מכיר את המושג Bugzilla לא? וכמו שאומרים בפרסומת לאיזה עמותת ילדים שלא התמזל מזלם: "אם לא תדבר, זה לא יגמר" .

חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 17:32
נושא ההודעה:

בעניין תחליף לג'וקבוקס:
לצערי הרב לא מצאתי בלינוקס משהו באותה רמה שמנגן קובצי rmj.
הדבר הקרוב ביותר היא MPlayer שמנגנת את הקבצים הללו (אבל רק על מחשבי 32 ביט), ומסוגלת ליצור רשימות השמעה ושירשור קטעי מוסיקה. אבל: היא לא נוחה לשמוש ומלוטשת כמו רילג'וקבוקס, והיא מודיעה לי לפני כל קטע מוסיקה שזה לא קטע וידאו (כאילו שאני לא יודע!). גם רילפלייר ללינוקס מנגן אותם, וטוב, אבל אחד-אחד. כדי לשרשר יש לערוך ידנית קובץ מיוחד ולתת לו את הסיומת rm. באוסף שלי אני צריך לערוך כ 1500 קבצים כאלה - משימה לאסיר עולם. Kaffeine מנגן ומשרשר רק חלק מהקבצים (אלו שנדחסו ל 64 קילובייט לשניה) אבל לא קבצים דחוסים פחות.
ניסיתי גם להמיר חלק מהקבצים ל mp3 (בגרסה הישנה, שעוד פועלת אצלי על מחשב אחד, איפשרו ריל לעשות זאת. בגרסאות יותר חדשות הם ביטלו את האפשרות). אז ישנם הרבה נגני לינוקס שמתנהגים כג'וקבוקס ראוי. אבל שוב, במקרה שלי זו המון עבודה והאיכות נפגמת.
מכיון שבינתיים יצאו לשוק כוננים קשיחים בנפח אדיר, וצורבי DVD הפכו להיות עניין שבשגרה, אני מתכנן סבב הקלטה חדש, בו אקליט שוב את כל האוסף בפורמט wave. זה יתפוס כ 250 ג'יג אבל האיכות תשתפר וסוף-סוף אצא לחפשי.
בינתיים צרבתי חמשה DVD, על כל אחד מהם כל מחזור הקנטטות של בך (200 במספר) בביצוע שונה. הם נכנסים לקופסה קטנטנה והנייד מנגן אותם - מלינוקס - באשר אלך.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 19:28
נושא ההודעה: עדכון קרנל בסוסה

לולי,
הבעייה בעדכון סוסה היא עם עדכון הקרנל.
לגבי תוכנות שאינן עובדות ומתרסקות, ראה אקסמיול, אפולון ועוד.

חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 19:41
נושא ההודעה:

בעניין אפולון הבט כאן ועקוב אחרי ההנחיות בקפדנות.
http://www.whatsup.org.il/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=15262
בעניין הקרנל, אני אעלה הודעה נפרדת יותר מאוחר. מאד יועיל אם תמסור את סוג החמרה שלך ואם איזה קרנל מתרחשת הבעיה.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 20:18
נושא ההודעה:

לולי :
מכיון שבינתיים יצאו לשוק כוננים קשיחים בנפח אדיר, וצורבי DVD הפכו להיות עניין שבשגרה, אני מתכנן סבב הקלטה חדש, בו אקליט שוב את כל האוסף בפורמט wave. זה יתפוס כ 250 ג'יג אבל האיכות תשתפר וסוף-סוף אצא לחפשי.
בינתיים צרבתי חמשה DVD, על כל אחד מהם כל מחזור הקנטטות של בך (200 במספר) בביצוע שונה. הם נכנסים לקופסה קטנטנה והנייד מנגן אותם - מלינוקס - באשר אלך.

אתה יכול לזרוק לפח את הכוננים הקשיחים וצורבי ה DVD שלך Shocked

הדבר הבא בדרך:
http://www.whatsup.org.il/article/3396

לשמור לך אחד? Wink

נערך לאחרונה על-ידי דוביקס בתאריך 15/08/2004 - 20:30, סך-הכל נערך פעם אחת

חזרה לתוכן הדיון
עידולא בפורום כעת ת.הצטרפות: 28/11/2003 · הודעות: 1816 · מיקום: dev/null/

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 20:29
נושא ההודעה:

לולי - את Helix ניסת?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2004 - 20:59
נושא ההודעה:

לדוביקס:
נראה מעניין מאד, אם כי לא ממש מעשי בשנים הקרובות. לשם הגילוי הנאות אציין שאני משתתף בפרויקט מתחרה, גם הוא במימון הNSF.
ולעידו: ניסיתי את הליקס על ג'נטו 64. הוא לא עלה.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 06/11/2004 - 23:20
נושא ההודעה:

עדכונים: עכשיו אני בודק את מנדרייק 10.1 גרסת קהילה.

WOW
עבודה יפה עשו פה... כרגיל הכל עובד מהקופסא... לא להגדיר רק להשתמש.. לחיצה על קבצי mp3 מפעילה את amaroK תוכנה חמודה בכל זאת... במיוחד התחנות רדיו שלהם (שמעתי שירים של Queen שלא הכרתי... איזה כיף).

שוב, הליטוש של הערכה המאוחדת פשוט להיט... אני מקבל הרגשה של "מערכת הפעלה" אחידה ולא סתם דברים שזרקנו לקלחת בתקווה שייצא מרק יפה.. (לידיעתכם, בחרתי בהתקנה להתקין הכל חוץ מפיתוח).

הערכה של אופן אופיס מדהימה... (על דביאן זה עולה לי בכמה שניות פחות... אבל לא קריטי). חבילות עדכניות... אבל יש באגים קטנים..

מצאתי באג קטן ב-QT, וייתכן ששאשלח אותו לטרולים בקרוב...

אנשים, צריכים להרים מחשב לינוקס, מהר ללא בעיות, מנדרייק זאת התשובה. פשוט הכל עובד מהקופסא ויש ברירות מחדל שפויות. הבעיות הן השדרוגים. לפי מה שהבנתי יש בעיות עם שדרוגים פה מגרסאות קודמות.

למשל, אצלי כרגע העדכונים לא עבדו בגלל חוסר בחבילות... זה מצחיק ועצוב. שימוש במרכז בקרה כדי לעדכן את המערכת לא עובד, צריך להגדיר מקורות מ-easy urpmi... זה פשוט עלוב... ההפצה לא יכולה לעשות משהו פשוט כמו לקחת שרתים שאשר לסמוך עליהם ולשים אותם במרכז בקרה... אני אדווח על זה בבאגזילה המתאים.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 06/11/2004 - 23:32
נושא ההודעה:

לגבי ההערה האחרונה שלך, אתה צודק. מה שיעזור זה לשלב אשף easy urpmi בתוך מרכז הבקרה, אולי אני אציע את זה ל 10.2.

תעדכן ל 10.1OE (נסה עם urpmi --auto-select, אצלי זה עובד חלק), יש שם חבילות יותר יציבות.

עדכון:

מישהו חשב על ההצעה בפסקה הראשונה כבר קודם:

קוד:

Allow urpmi or drakrpm* to download a list of all urpmi feeds from mandrake and allow the user to select the one's he want's to add. This should be done thru a wizard.

לרשימת כל הרעיונות ל 10.2:

http://qa.mandrakesoft.com/twiki/bin/view/Main/IdeasForMandrakelinux102

נערך לאחרונה על-ידי דוביקס בתאריך 06/11/2004 - 23:38, סך-הכל נערך פעם אחת

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 06/11/2004 - 23:37
נושא ההודעה:

לילו,
אני חושב שעם כל העבודה והכסף שהוצאת, שכחת את המרכיב החשוב ביותר בעולם הלינוקס - יש לך את הקוד. אם mplayer נותן לך הודעה על כל יצירה - שנה את הקוד, קמפל והתקן. אם אתה חושב שגם אחרים ירצו להנות מזה - שחרר את זה בתור patch. ברוך בואך לעולם הקוד הפתוח Very Happy

נ.ב.
כמובן שהדברים רלוונטים גם לשאר התוכנות שניסית ועשו לך בעיות Wink

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 06/11/2004 - 23:40
נושא ההודעה:

לא הייתי ברור, סליחה.

יש אשף כזה במנדרייק. הוא פשוט מושך את רשימת השרתים מחברת מנדרייק... וזה פשוט לא עובד. כולה צריך להגדיר באשף הזה מאיפה להוריד... נכנסתי אל התאר והוספתי את המדיות (משום מה הוא לא רצה לעשות את זה דרך GUI ונכנסתי אל המסוף בפעם הראשונה במערכת הזאת). המדיות הוספו ואז נכנסתי שוב לאסף ההוא (כבר מוגדר לו מאגר חיצוני הוא אמור לעבוד) נפל בצורה מחרידה והתלונן על חובר של חבילה בשם kdebase-משהו. טוב, חזרה למסוף, אני מפעיל את הפקודות ובום זה עובד בינתיים. (מוריד כמו מטורף שוב, מה הקטע?).

דרך אגב, זה התקין לי חבילת DEVEL של GLIBC? מה אני צריך את זה בכלל?!??

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 06/11/2004 - 23:47
נושא ההודעה:

התכוונת להגדרת מקורות לעדכון רגיל או להגדרת שרתי main/contrib/plf ?

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 06/11/2004 - 23:49
נושא ההודעה:

לשניהם... במחשבה שניה אתה צודק... צריך להמיר את כל האשף עדכונים שיעבוד בדיוק כמו בדף של easy urpmi ככה אפשר להגדיר מקורות אפילו להפצות חדשות יותר ולשדרג בלי בעיות.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 06/11/2004 - 23:54
נושא ההודעה:

elcuco :
לשניהם... במחשבה שניה אתה צודק... צריך להמיר את כל האשף עדכונים שיעבוד בדיוק כמו בדף של easy urpmi ככה אפשר להגדיר מקורות אפילו להפצות חדשות יותר ולשדרג בלי בעיות.

משהו כמו זה:

http://nanardon.homelinux.org/urpmi.setup

רק שהוא ישולב במרכז הבקרה.

אפשר להתקין עם urpmi urpmi.setup

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 07/11/2004 - 00:03
נושא ההודעה:

אתה מוכל להסביר לי מה זה הדרעק הזה שיש בעדכון חבילות?

מרכז בקרה -> מנהל חבילות תוכנה -> עדכונים

אני השתמשתי בזה, אבל זה יוצר רושם של "יענו"... אתם יודעים כמו הפיצוצים שהלכון ב-T3, עשו הרבה עוד ורעש, אבל לא הורידו את הצבע מהקיר אפילו... (דרך אגב, ארני הוא המושל היחיד שהופיע בעירום בסרטים לא? Smile )

==================================

*** 31/10/05 מחקתי תגובה שציטטה תגובה קודמת בלי שום מידע נוסף. הקפצת דיונים מלפני שנה לשם ההקפצה ע"י ציטוט הודעות של אחרים וללא שום הסבר אינה ברורה לי, אלא אם מטרות המקפיץ הן טרוליות בעליל Evil or Very Mad

ד.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. elcuco