ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
ארתיום ת.הצטרפות: 15/07/2005 · הודעות: 4433 ·

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 14:53
נושא ההודעה: Debian - למתחילים או לא למתחילים?..

שלום,

אני עברתי על המדריך למתחילים של ווטסאפ וגם ראיתי בהרבה מקומות אחרים את התופעה:

גישה שלילית בכל הנוגע לDebian למתחילים...

לדוגמה כאשר נאמר על Fedora Core (כהפצת RPM) כהפצה יותר קלה למתחיל בגלל כלי ניהול הגרפיים...
אבל לא חסר בה בעיות שמשתמש מתחיל עלול להתקע... כמו תמיכה במולטימדיה וmp3 המחייבת משתמשים מתחילים להתקע ישר בנושא המקורות, הגדרת yum.conf וחתימות הgpg... חוסר מנהל חבילות גרפי שלא בא יחד עם הפצה כמו synaptic. אלא צריך להתקין אותו בנפרד. והרבה דברים אחרים...

כיום יש הרבה כלים לניהול המערכת הבאים יחד עם Gnome או KDE שעושים רוב העבודה... לכן לא נראה לי שהגישה השלילית כלפי Debian היא תמיד מוצדקת...

כמו כן אני חושב שKnoppix זאת גם הפצה של "סע בשלום"... היא באמת עושה את כל הנדרש מלכתחילה... וההתקנה שלה ממש קלה...

למה אני חותר

1. אני ממש לא חושב שכדאי להזהיר משתמשים חדשים מפני התקנת Debian Sarge היא לא יותר קשה מהפצות RPM - לפחות כשאני משווה לFC שיש לי ניסיון איתה.
2. קנופיקס - זאת גם הפצה של "סע לשלום"

בנוסף - כדאי לקחת נושא היציבות בצורה יותר רצינית

ממש לא מומלץ שמשתמש מתחיל יתקע אם באגים רבים שיש בהפצות הנמצאות בסף בהטכנולוגיה כמו FC או Ubuntu - הם עלולים להתקע אם הרבה דברים כלל לא ידידותיים כשאין להם ניסיון להתמודד איתם...

מה אתם חושבים בעיניין?..

1. אני מבין שיש לי יותר ניסיון עם Debian מאשר עם הפצות אחרות...
2. אני מבין שיש לי ניסיון קצת מר עם FC שאגב אני חושב שהיא הפצה טובה...

לפי דעתי כדאי להסתכל בצורה קצת שונה על Debian כיום היא הפצה מעולה שלא כדאי להזהיר אנשים מתחילים משימוש בה...

מה דעתכם?

גם לי יש בלוג Neutral

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
MBDלא בפורום כעתSite Moderator ת.הצטרפות: 27/09/2004 · הודעות: 4161 ·

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 16:08
נושא ההודעה:

יש הרבה בעיות שעלולות לצוץ בהתקנת דביאן, והנה רק חלק מהן:
1. איזה דיסקים להוריד
2. התקנה טקסטואלית
3. בעיות עדכניות/יציבות - אני אישית ממליץ תמיד על טסטינג, אבל יש כאלו שיחלקו עלי.
4. סינפטיק לא מותקן אוטומטית (לפחות אצלי זה היה כך).
5. חוסר בכלי ניהול גרפיים - נכון שהמצב משתפר, אבל עדיין אין מה להשוות לעומת מנדריבה למשל.
6. תמיכה עברית מובנה לוקה בחסר - לוקאל שאינו יוניקוד כברירת מחדל (לא ניסיתי התקנה עברית, אז אני לא יודע).
7. XDM מותקן בתור מנהל הפעלה - בחירת לא טובה במרבית המקרים.

נכון שיש היום את פרויקט דביאן עברי, שמתיימר לפתור חלק מן הבעיות, אבל המצב עדיין לא טוב מספיק לדעתי. יעבוד עוד זמן רב עד שאני אמליץ למתחיל על דביאן.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 16:33
נושא ההודעה:

אני חולק עליך Smile (תמיד רציתי להגיד את זה מתי שהוא כי בדרך כלל יוצא לי לא אכפת לי)
בפעמים הראשונות ששמעתי על לינוקס ניסיתי כל מיני הפצות שאמרו שהם למתחילים, לדוגמא:
rad hat, mandrake (it was an year ago), suse, fedora
וזהו בערך.
אני מכיר את לינוקס בערך שנה, עברתי בין ההפצות האלה די הרבה וממש לא עבדתי איתן גם אם הם היו על המחשב, עד שהתקנתי את דביאן קצת יותר מחצי שנה אחרי זה (והייתי ברמת מתחיל גמור כשעשיתי את זה) ועכשיו אני עובד רק על הדביאן שלי (אם אני בבית).
בדביאן אין לי בעיות עברית חוץ מבאופן אופיס שלהם
ההתקנה הטקסטואלית שלהם ממש ממש נוחה וקלה
אני ממליץ על להוריד את Satge netinstall ולשדרג דרך apt ל-unstable (אצלי זה מאוד יציב ויש שם חבילות עדכניות יותר מבכל עץ אחר של דביאן)
תמיד אפשר להוריד את ה xdm עם apt בפקודה אחת.
אף פעם לא השתמשתי בסינפטיק?!

חזרה לתוכן הדיון
sijpלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 01/05/2004 · הודעות: 5544 · מיקום: ~

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 17:29
נושא ההודעה:

יש אנשים שזקוקים לאשפים גראפיים. אם הם לא יכולים להשתמש בעכבר, הם הולכים לאיבוד.

גם אני חשבתי פעם שאחד שרק עובר ללינוקס, יהיה לו נוח יותר בדביאן (או הפצות נגזרות שלה). זה לא ממש עובד ככה. למשל היה לי מקרה שהתקנתי לקרוב אובונטו (warty בזמנו), הבנאדם הסתבך מאוד עם המערכת ולא הבין למה הוא צריך להגדיר דברים באופן ידני. בשביל מישהו שמתחיל, הוא היה זקוק לסביבה שנראת פחות מאיימת ויותר קרובה למה שהוא היה רגיל (כן אני יודע שאין שום דבר מאיים בדביאן, אבל למישהו שרק עובר מחלונות זה עלול להראות מאיים). הוא ממש לא הסתדר עם המערכת, ואני הייתי צריך לעזור לו יותר מידי פעמים. לרוב האנשים שעובדים במשרה מלאה ובעלי משפחה, אין הרבה זמן לקרוא מדריכים. ולכן סביבה עם כלים גראפיים מסודרים (mcc, YaST וכו') תהיה פשוטה יותר להבנה, ותסייע בעצם להבנה מהירה יותר של המערכת.

לאחר כמה בעיות שהתרחשו לו במחשב (בלי קשר ללינוקס) , התקנתי לו מנדרייק 10.1 . חוץ מפעמיים או שלוש, הוא לא שאל אותי שאלות, האשפים של מנדריבה, מסודרים ומאורגנים בצורה כזו שמאוד קל להתמצא בהם.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 18:57
נושא ההודעה:

אני כבר הרבה שנים עובד עם לינוקס הראשון שלי היה מנדרייק 7.2 הייתי עובד איתו אחר כך הגיע וקצת נמאס לי כבר ממנו אז רציתי לנסות משהו אחר הורדתי את הגירסה של דביאן וודי אני הרבה זמן עובד עם לינוקס ומכיר פקודות ויודע מה זה לינוקס
אבל שראיתי את דביאן היה לי קשה להשתמש וכמה דברים לא מובנים ומאוד חסר אשפים שהם עושים לך חיים קלים

חזרה לתוכן הדיון
noamsmlלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 13/08/2004 · הודעות: 611 · מיקום: אן ארבור, מישיגן

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 20:29
נושא ההודעה:

אחד מהדברים שאני אוהב בדביאן ונגזרותיה זה debconf. אני עוד זוכר שעם שרת דביאן שהגדרתי והצלחתי להעלות את אפאצ'י בכמה דקות בודדות, ולSSH לא הייתי צריך לעשות שום דבר (נכון, מומלץ לעשות tweaking, אבל באותו זמן מיהרתי יחסית מסיבות כאלו ואחרות, אני חושב שבשנת הלימודים הבאה יהיה יותר טוב).

חזרה לתוכן הדיון
JuNKiEלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 09/05/2004 · הודעות: 1195 · מיקום: dev/urandom/

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 20:56
נושא ההודעה:

לדעתי מערכת-הפעלה צריכה להיות מותקנת רק ע"י מי שבאמת מבין מה שהוא עושה ולמה,
כדי להימנע מאי-נעימויות שונות ומשונות מכל הסוגים : החל בטוען-מערכת ששוכתב, וכלה באובדן-מידע עקב עריכה שגויה של טבלת-המחיצות...

ולפיכך, לדעתי, רוב סוגי הפצות הלינוקס (למעט מתי-מספר, כגון FC ו-MDK) אינן מומלצות כלל להתקנה על-ידי מתחילים,
מלבד על מחשבי-ניסויים... וזאת כדי לצבור נסיון בהתקנת ובתפעול המערכת החדשה.

ומאידך, אוכל להמליץ בחום על שימוש בדביאן (שימו לב : רק שימוש, לא כולל התקנה) לכל אחד - כולל מתחילים.

בקיצור מקוצר ותמציתי : מתחילים, ראו להשיג לכם מחשב ישן ולא יקר (רצוי לפחות בעל מעבד במהירות 700מה"צ ו-128מ"ב זיכרון איכותי... וגם KVM אוטומטי) לצורך ניסויים ולימוד.
כיום ניתן לבנות מחשב חדש לגמריי (ומציוד איכותי) ב-1750ש"ח (ללא מקלדת, עכבר, ומסך), ומשומשים מתאימים ובמצב טוב אפשר להשיג תמורת לא יותר מ-500-600ש"ח. (ללא מקלדת, עכבר, ומסך)
ו-KVM (קופסת-מיתוג, לחיבור מספר מחשבים למקלדת ומסך ועכבר אחד) של 2 יציאות, תמורת כ-150ש"ח.

נ.ב. : הפסקה האחרונה אכן קצת חורגת מהנושא המקורי, אך לדעתי זהו מידע חשוב למתחילים בלינוקס, ובכלל לעוברים לשימוש-מתקדם במחשבים.

חזרה לתוכן הדיון
kurdishmathלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 02/01/2004 · הודעות: 81 · מיקום: ראש העין

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 20:59
14 נושא ההודעה:

וואו! המחשבה הזאת חלפה במוחי לא פעם, אך אין לי מילה בנושא כי אין לי שמץ של ניסיון בהתקנות גרפיות וכלי ניהול גרפיים בלינוקס.
כששמעתי על הפצת הדביאן העברית, חשתי מייד שזהו הכיוון הנכון (יותר נכון לשלבה בגירסה הרישמית של דביאן, כמובן) לקירוב העם אל ההפצה.
הכותבים השוללים בנושא הזה לא הצליחו לעשות עלי רושם. התקנה זה דבר שעושים פעם אחת ושוכחים (בד"כ בנוכחות הגורו שמבין), אז מה זה משנה אם היא ממוללת? טיעון דומה, אם חלש יותר, ניתן להעלות לגבי כלי ניהול גרפיים. ברגע שהגורו שלך עזר לך להגדיר את המערכת שלך כמו שאתה רוצה, כל שנותר הוא רק להתקין/להסיר חבילות ולבצע שידרוגים. דביאן ממש חזקה בקטעים האלה דווקא!

קצת רקע על עצמי. אני לא התנסיתי ביותר מדי הפצות לפני שעצרתי על דביאן; הכל פה תפור כל כך יפה, גאונות ממש!
את ההתקנה האחרונה שלי עשיתי עם debootstrap לSarge (דאז, testing) ואת הניהול אני עושה עם קצות האצבעות במצב מילולי.

אסיים בנימה יותר פסימית. למשתמש הפשוט וללינוקס יש עוד כברת דרך לעשות האחד כלפי השני עד שנוכל לראות שימוש נרחב בשולחנות עבודה ביתיים מבוססי לינוקס. עד אז, שולחן העבודה האירגוני והשרתים ימשיכו להיות הנהנים העיקריים מלינוקס.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 14/08/2005 - 21:47
נושא ההודעה:

הבעיה היא עם ההגדרה של ה"משתמש הפשוט", מי זה? זה בעצם משתמש חלונות, ופה הבעיה.

ככל שהמערכת תהיה יותר דומה לחלונות, אז יהיה לו יותר קל להגר.
ככל שהתוכנות שהוא רגיל אליהם יהיו קיימות גם באלטרנטיבה אז יהיה לו קל יותר להגר.

הבעיה היא שלינוקס בדרך כלל שונה מאוד, ודורשת שינוי של התפיסה של אותו "משתמש פשוט", בעיקר בגלל שדברים פשוט עובדים אחרת, ומתנהגים אחרת.

דביאן לא מתאימה למשתמש המתחיל (ובניגוד "למשתמש הפשוט"), בגלל שהיא דורשת ידע קודם בלינוקס, זאת אומרת ניסיון מסויים והבנה בסיסית של המערכת. כל ההפצות דורשות את זה, אבל הסביבה הכללית שהם נותנות הרבה יותר מסודרות מהבחינה של משתמש הקצה, ולכן הרבה יותר קל להבין אותה. טוב נו, זו דעתי לפחות Smile, אגב, אני מחשיב את עצמי כמשתמש פשוט, שעובד עם דביאן (ואובונטו) Wink

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 02:11
נושא ההודעה:

למה למעשה שאלתי....

לי יצא לעבוד עם שלוש הפצות בצורה מאסיבית

Debian Potato - הפצת לינוקס ראשונה שהתקנתי... זה היה ממש מזמן...
והפסקתי לזמן מה...
לאחר בגלל שרציתי משהו שונה התקנתי Fedora Core 3 - באמת אשפים גרפיים וכד' זה נחמד...

אבל כשמלכתחילה הייתי צריך:

1. התקין תמיכה לmp3 והסתבך עם הגדרת מקורות, וכד'...
2. להתמודד עם מערכת איטית בגלל כל השירותים מותקנים כברירת מחדל... איך מצפים ממישהו מתחיל שידע לנטרל את כל השירותים כך שהמערכת לפחות תעבוד בצורה סבירה...
3. המון באגים קטנים ומציקים...

עבדתי איתה 3-4 חודשים עד שהתעצבנתי סופית והתקנתי Debian... ואז הבנתי מה זאת הפצה יציבה והפצה שהשקיעו בה הרבה מחשבה ולא הרכיבו בחיפזון...

אני לא יודע איך זה במנדריבה וסוסה אבל... אני יכול להגיד - לא אמליץ על FC...

והיא נחשבת לידידותית למתחילים!!!

נכון שלמתחיל הייתי ממליץ על Knoppix או הפצה של "הכל ישר מהקופסה" אחרת...

אבל Debian היא לא מה שנוהגים לתאר אותה... הפצה קשה... מסובכת ל"גורו בלבד" הפצה שמתחיל לא אמור להתקרב אליה וכד...

מה שבנוסף - ממליצים על Ubuntu כעל הפצה יותר קלה או בינונית??? מאיפה זה בא???

הפצה שצריך להתקין בנפרד תמיכה ב mp3 הפצה שLiveCD שלה לא מאפשר התקנה ישירה (תקנו אותי אם אני טועה) והפצה שחסרת כלי ניהול גרפיים באותה מידה כמו Debian... הפצה עם לא מעט באגים בגלל התוכנה העדכנית ביותר... (תקנו אבל שמעתי על זה המון... וגם ראיתי בעצמי דברים כמו צריך להרוג פאנל על מנת שתוכנה חדשה תופיע בתפריט!!!)

אז כיצד הגענו למצב זה?

פשוט לפי דעתי צריך קצת להזיז את מקומה של Debian בסולם ההפצות הקשות/קלות קצת למעלה!!!

גם לי יש בלוג Neutral

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 03:31
נושא ההודעה:

לי אישית גם היה ניסיון לא מי יודע מה נחמד עם פדורה.

mp3 זהו פורמט בעייתי עד כמה שאני מבין, ולכן זה מובן לחלוטין שהתמיכה בו לא תהיה מהקופסא. לא זוכר בדיוק איך זה היה בדביאן, כי התקנתי אותה ממש מזמן.

ציטוט:
מה שבנוסף - ממליצים על Ubuntu כעל הפצה יותר קלה או בינונית??? מאיפה זה בא???

אובונטו יותר טובה למשתמש הפשוט (אני יודע שאני חוזר על עצמי, אבל בניגוד ל"משתמש המתחיל"), הסיבה היא מאוד פשוטה, תוך פחות משעה יש לך מערכת עובדת שאתה לא צריך להגדיר בה כלום, בעצם ברירות המחדל שלה מצויינות. אמרת בעצמך, לגנום/kde יש אשפים משלהם, שעושים את העבודה כמו שצריך, אני יודע שבאובונטו, אני כמעט ולא צריך להשתמש באשפים, אני פשוט יכול לעבוד עם המערכת ולא על המערכת. אני לא ממש זוכר איך זה היה עם דביאן, כי זה היה ממש מזמן...

צריך להפריד בין משתמש מתחיל ולבין משתמש פשוט, שני המושגים שונים. דביאן מעולה ברוב המקרים למשתמש הפשוט ומהווה בחירה מצויינת. אבל עבור משתמש מתחיל, דביאן לא תתאים, מהסיבה הפשוטה שהמעבר לא יהיה מובן מספיק, מההתנסות (שאני מודה שלא מי יודע מה גדולה), בנושא, זו הדעה שקיבלתי...

נ.ב
לא צריך לצעוק Wink

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 10:05
נושא ההודעה:

מילה קטנה לגבי פדורה, היא בכלל לא מומלצת למתחילים, בפורומים האלו כמעט אף פעם לא ממליצים למתחילים להתחיל עם פדורה, בדיוק מהסיבה הזו של הבאגים. למתחילים ממליצים על אחד, מנדריבה או סוזה בד"כ.

חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 10:20
נושא ההודעה:

ב fc4 חל שפור משמעותי לעומת fc3. ומי שלא מנסה - מפסיד (אני על הגרסה ל64 ביט). צריך לזכור שעד שיוצאת הגרסה היציבה יש שלוש גרסאות ביטא והן כבר מאחורינו. fc4 משלבת חדשנות עם יציבות עם נוחיות בשמוש ומראה מאד אלגנטי.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 10:39
נושא ההודעה:

אני רוצה גם שתשימו לב שאף אחד לא הגיב לבעיה שהעליתי לגבי הגרסאות השונות של דביאן

חזרה לתוכן הדיון
אלףשבעמאותשמוניםותשעאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 10:44
נושא ההודעה: אובונטו לוקח

ניסיתי את מנדרייק, ואני חושב שלהתחיל לצוד ספריות בשביל התקנה של תוכנות זה לא בשבילי.
ניסיתי את דביאן, אבל התמיכה בעברית בעייתית (באופן אופיס), ומלא התוכונת המגיע עם ההפצה לא מספק.
חזרתי לאובונטו, בגלל התמיכה בכרטיס המסך, התמיכה בעברית, מלאי התוכנות הענק, ובעצם, מה צריך יותר מהפצה? אובנטו היא היחידה שעובדת בשבילי, במקום שאני אצטרך לעבוד בשבילה.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 11:06
נושא ההודעה:

אלףשבעמאותשמוניםותשע,
מספר החבילות בדביאן ובאובונטו זהה פחות או יותר (קצת יותר עבור דביאן):
קוד:
si@debi:~$ apt-cache stats
Total Package Names : 21943 (878k)
  Normal Packages: 17332
  Pure Virtual Packages: 600
  Single Virtual Packages: 766
  Mixed Virtual Packages: 208
  Missing: 3037
Total Distinct Versions: 20607 (989k)
Total Dependencies: 136782 (3830k)
Total Ver/File relations: 35073 (561k)
Total Provides Mappings: 3842 (76.8k)
Total Globbed Strings: 100 (1139)
Total Dependency Version space: 611k
Total Slack space: 90.8k
Total Space Accounted for: 6427k

קוד:
si@ubuntu:~$ apt-cache stats
Total package names : 20643 (826k)
  Normal packages: 16249
  Pure virtual packages: 351
  Single virtual packages: 910
  Mixed virtual packages: 172
  Missing: 2961
Total distinct versions: 17161 (824k)
Total dependencies: 115967 (3247k)
Total ver/file relations: 18588 (297k)
Total Provides mappings: 3024 (60.5k)
Total globbed strings: 117 (1519)
Total dependency version space: 536k
Total slack space: 85.5k
Total space accounted for: 5341k

איזו בעיה עם עברית באופן אופיס? לי עד עכשיו לא היתה שום בעיה עם עברית (אני תמיד מגדיר ברמת הX)... (האם הכוונה לקיצורי המקשים בlayout עברי? ממשק עברי אולי?)

לולי, אין ספק שפדורה היא הפצה מאוד טובה, ומאוד מלוטשת, אבל לדעתי לפחות, כשמדובר על משתמש מתחיל, הוא לא יבין למה דברים לא באים מהקופסא, כמו למשל תמיכה בmp3, תמיכה בntfs (או שהיא כבר קיימת כברירת מחדל?), מלאי התוכנות הבנתי שגדל, האם הוא גדול מספיק? (שואל במובן המלא של השאלה, אני לא יכול להתקין פדורה ולבדוק...)

שלומי י.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 11:21
נושא ההודעה:

MBD :

מילה קטנה לגבי פדורה, היא בכלל לא מומלצת למתחילים, בפורומים האלו כמעט אף פעם לא ממליצים למתחילים להתחיל עם פדורה, בדיוק מהסיבה הזו של הבאגים. למתחילים ממליצים על אחד, מנדריבה או סוזה בד"כ.

בקשר לראשון - תקרא את המדריך למתחילים שכולנו נוהגים להפנות אליו. שבקצרה:

יש הפצות RPM יותר קלות - Mandriva, Suse, Fedora Core
יש הפצות DEB טובות קצת יותר קשות - Debian, Ubuntu
יש הפצות - "סע בשלום"

אם הייתי קורא אז הייתי בוחר Mandriva, Suse או FC... (אם רציתי הפצה יותר מקצועית מאלו של "סע בשלום")

אז המסקנה - לפחות בשליש מהמקרים - FC אולי כדאי לעדכן מדריך ולהעיף FC מהפצות קלות

וחברי הפורום כל הזמן מעקשים להפנות למדריך זה!!!

MBD :

אני רוצה גם שתשימו לב שאף אחד לא הגיב לבעיה שהעליתי לגבי הגרסאות השונות של דביאן

אני לא חושב שזאת באמת בעיה

זה מבלבל, נכון - Testing/Stable/Unstable

זה מאוד דומה לחולקה של RedHat - לRHEL ו FC כאשר RHEL הוא יציב ולא עדכני וFC היא על סף הטכנולוגיה....

רק שRH לא קורא לדברים בשמם - FC - היא גירסת ניסוי של RHEL...

לפי דעתי צריך להתייחס לDebian לא כלהפצה אחת אלה כמשפחת הפצות:

Debian Woody - מקבילה ל RH 9
Debain Sarge - מקבילה ל RHEL
Debain Etch - מקבילה ל FC
Debian Sid - מקבילה ל FC5 בתא (שאין עדיין)

הן הפצות שונות וצריך להתייחס בהתאם...

בנוסף אני חושב שלא כדאי להשתמש בשמות Stable/Unstable

זה מבלבל - כדאי להתרכז בכינויים כמו Sarge/Sid

גם לי יש בלוג Neutral

חזרה לתוכן הדיון
JuNKiEלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 09/05/2004 · הודעות: 1195 · מיקום: dev/urandom/

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 11:37
נושא ההודעה:

לולי :
ב fc4 חל שפור משמעותי לעומת fc3. .... צריך לזכור שעד שיוצאת הגרסה היציבה יש שלוש גרסאות בטא והן כבר מאחורינו. fc4 משלבת חדשנות עם יציבות עם נוחיות בשמוש ומראה מאד אלגנטי.

FC אולי מאד חדשנית ובעלת עיצוב-גרפי אלגנטי, אך מאד מאד לא אינטואיטיבית למשתמש... וגם לכן לא אמליץ עליה למתחילים, אלא לשם התנסות בהתקנה בלבד...

וזה מניסיון של הפעם האחרונה שהמלצתי עליה לחבר : אחרי שהוא לא הסתדר עם FC, באתי לעזור והתעסקתי איתה קצת (וזה היה אחרי שהתקנתי והגדרתי כבר הרבה מערכות לינוקס מבצעיות, חלקן מבוססות הפצות כגון Sorcerer, G3nt00, ו-Debian) ומכך למדנו שנינו שעדיף לו לנסות את מזלו במנדריבה ו/או בדביאן...

חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 11:53
נושא ההודעה:

הנה המקורות שלי ל fc4. תוכלו לבדוק בעצמכם את ההצע. השיפור בגרסת 64 ביט (לעומת fc3) הוא דרמטי במיוחד.
אינטואיטיביות היא כנראה עניין של גיאוגרפיה, אבל התקנת אינטרנט, סמבה, מדפסות וכיו"ב היא (לעניות דעתי) פשוטה וקלה.
קוד:

http://fedora.redhat.com/download/mirrors/fedora-extras
http://fedora.redhat.com/download/mirrors/fedora-core
http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/updates
http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/updates/testing
http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/development
http://fedora.redhat.com/download/mirrors/fedora-extras-devel

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 12:02
נושא ההודעה:

לולי :
ב fc4 חל שפור משמעותי לעומת fc3. ומי שלא מנסה - מפסיד (אני על הגרסה ל64 ביט). צריך לזכור שעד שיוצאת הגרסה היציבה יש שלוש גרסאות ביטא והן כבר מאחורינו. fc4 משלבת חדשנות עם יציבות עם נוחיות בשמוש ומראה מאד אלגנטי.

הייתי מוסיף משהו קטן אבל חשוב:

התייחסות למושג "יציב" - יציב מבחינת Debian ומבחינת FC זה מושג שונה לגמרי...

אני זוכר שבFC3 ובFC4 יש הרבה באגים שאני חושב שלא היו מכניסים דברים כאלה אפילו בTesting של Debian:

לדוגמה:

בFC3 אי אפשר היה לשמוע AudioCD בלי לעדכן udev שתפתור את הבאג!!!
בFC4 בדיקת CD בהתקנה נופלת... וטוענת שדיסקים לא שמישים. אני אפילו צרבתי דיסקים מחדש עד שנפל לי האסימון!!! כיצד מאפשרים באג כזה בגירסה יציבה שהמונים מתקינים אותה?

באגים אלו מאוד חמורים... לא כל אחד ירוץ ויחפש FAQ ויתחיל לתחזק את המערכת... מישהו פשוט יגיד - "זה היציבות של לינוקס???" חוזרים לחלונות... ובצדק...

אני התעקשתי...
ועשיתי כי ראיתי איך לינוקס יכול להראות (במעבדות מחשבים בTAU) והמשכתי...

אני אישית אהבתי את FC וחושב שזאת הפצה טובה...
אבל קשה להגיד שמתחיל ידע להסתדר עם כל הבעיות שנופלות עליו מלכתחילה...

גם לי יש בלוג Neutral

חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 12:03
נושא ההודעה:

אופס... מצטער.
זה כנראה יהיה יותר מוצלח:
קוד:

[main]
cachedir=/var/cache/yum
debuglevel=2
logfile=/var/log/yum.log
pkgpolicy=newest
distroverpkg=redhat-release
tolerant=1
exactarch=1
retries=1

[base]
name=Fedora Core $releasever - $basearch - Base
baseurl=http://download.atrpms.net/mirrors/fedoracore/$releasever/$basearch/os
http://rpmfind.net/linux/fedora/core/$releasever/$basearch/os
http://mirror.clarkson.edu/pub/distributions/fedora/linux/core/$releasever/$basearch/os

[updates-released]
name=Fedora Core $releasever - $basearch - Released Updates
baseurl=http://download.atrpms.net/mirrors/fedoracore/updates/$releasever/$basearch
http://redhat.linux.ee/pub/fedora/linux/core/updates/$releasever/$basearch
http://fr2.rpmfind.net/linux/fedora/core/updates/$releasever/$basearch

[Fedora.us]
name=Fedora.us - $basearch - Extras
#baseurl=http://fedora.linux.duke.edu/fedorax86_64/fedora.us/$releasever/$basearch/RPMS.stable
baseurl=http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/extras/4/x86_64/

#[Dag Wieers]
#name=Dag RPM Repository for Fedora Core
#baseurl=http://apt.sw.be/fedora/$releasever/en/$basearch/dag

#[Livna]
#Name=Livna RPM, Fedora Core $releasever - $basearch
#baseurl=http://rpm.livna.org/fedora/$releasever/$basearch/RPMS.stable
#baseurl=http://rpm.livna.org/fedora/4/x86_64/RPMS.stable/

[freshrpms]
name=FreshRPMs
baseurl=http://ayo.freshrpms.net/fedora/linux/$releasever/$basearch/freshrpms/
http://ftp.us2.freshrpms.net/linux/freshrpms/ayo/fedora/linux/$releasever/$basearch/freshrpms/

חזרה לתוכן הדיון
לוליאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 13:23
נושא ההודעה:

וכדאי אולי להביא דוגמה לעידכון ב FC4 - תוכלו להשוות אותה לעידכון דומה שניסיתי לערוך בדביאן אנסטייבל בימים האחרונים. שימו לב גם למספרי הגרסאות. אני מביא רק את ההתחלה והסיום של העידכון, כי הטקסט כולו הוא כמה מאות שורות.
קוד:

[root@gibooi ~]# yum update
Repository updates-released already added, not adding again
Repository base already added, not adding again
Setting up Update Process
Setting up repositories
updates-released          100% |=========================|  951 B    00:00
Livna                     100% |=========================|  903 B    00:00
base                      100% |=========================| 1.1 kB    00:00
Fedora.us                 100% |=========================| 1.1 kB    00:00
freshrpms                 100% |=========================|  951 B    00:00
extras                    100% |=========================| 1.1 kB    00:00
Reading repository metadata in from local files
Resolving Dependencies
--> Populating transaction set with selected packages. Please wait.

Updated: audit.x86_64 0:1.0.2-3.FC4 audit-libs.i386 0:1.0.2-3.FC4 audit-libs.x86_64 0:1.0.2-3.FC4 ckermit.x86_64 0:8.0.211-2.FC4 coreutils.x86_64 0:5.2.1-48.1 cups.x86_64 1:1.1.23-15.1 cups-devel.x86_64 1:1.1.23-15.1 cups-libs.i386 1:1.1.23-15.1 cups-libs.x86_64 1:1.1.23-15.1 ethereal.x86_64 0:0.10.12-1.FC4.2 evolution.x86_64 0:2.2.3-2.fc4 evolution-data-server.x86_64 0:1.2.3-2.fc4 gimp.x86_64 2:2.2.8-0.fc4.2 gphoto2.i386 0:2.1.6-1.1 gphoto2.x86_64 0:2.1.6-1.1 gstreamer-plugins.x86_64 0:0.8.8-9 iiimf-libs.x86_64 1:12.2-4.fc4.2 iiimf-libs-devel.x86_64 1:12.2-4.fc4.2 kdepim.x86_64 6:3.4.2-0.fc4.3 kdepim-devel.x86_64 6:3.4.2-0.fc4.3 libdvbpsi.x86_64 0:0.1.5-0.lvn.1.4 libkexif.x86_64 0:0.2.1-4.fc4 libraw1394.x86_64 0:1.2.0-1.fc4 libraw1394.i386 0:1.2.0-1.fc4 mc.x86_64 1:4.6.1a-0.11.FC4 metacity.x86_64 0:2.10.3-1 netpbm.i386 0:10.28-1.FC4.2 netpbm.x86_64 0:10.28-1.FC4.2 netpbm-devel.x86_64 0:10.28-1.FC4.2 netpbm-progs.x86_64 0:10.28-1.FC4.2 pygtk2.x86_64 0:2.6.2-0.fc4.1 pygtk2-devel.x86_64 0:2.6.2-0.fc4.1 pygtk2-libglade.x86_64 0:2.6.2-0.fc4.1 readahead.x86_64 1:1.1-1.16_FC4 selinux-policy-targeted.noarch 0:1.25.3-12 shadow-utils.x86_64 2:4.0.7-10.FC4 taglib.x86_64 0:1.4-1.fc4 ttmkfdir.x86_64 0:3.0.9-16.1 vim-common.x86_64 1:6.3.086-0.fc4 vim-minimal.x86_64 1:6.3.086-0.fc4 vnc.x86_64 0:4.1.1-10.1 vnc-server.x86_64 0:4.1.1-10.1 xpdf.x86_64 1:3.00-20.FC4.2
Complete!
[root@gibooi ~]#

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 16:05
נושא ההודעה:

אני חושב שקצת נסחבנו מהנושא וגלשנו לFC מול Debian (גם אני תרמתי לזה)

שזאת לא הכוונה של הדיון המקורי - להפוך אותו למלחמת הפצות...

הכוונה אולי אם ההתפתחויות האחרונות כדאי לעדכן את המדריך למתחילים:

לפי דעתי חשובים בבחירת ההפצה למתחיל כמה דברים:

1. נושא המידיה הדיגיטלית שכיום היא מהווה חלק מאוד חושב בשימוש במחשב.
2. העדר בעיות יציבות - באגים קריטיים שאנשים נתקלים ישר מהתחלה.
3. קלות בהתקנה - ברירת מחדל מוצלחת.
4. תמיכה בעברית.

היום המדריך נותן סדר כזה בערך:

1. הפצות "סע בשלום"
2. הפצות RPM
3. הפצות DEB
4. Slack/Gentoo

זה לא תמיד תואם למציאות - במיוחד לאחר שיחרור האחרון של Sarge שלפי דעתי מאוד מוצלח... ולאור הבעיות הרבות של FC4 (שראיתי תלונות בהרבה מקומות אחרים וחוויתי אותם בעצמי). אולי עוד דברים...

כמו כן כדאי למיין אולי מצורה שונה - לתת דגש ל"אחד" והפצות כמו "קזית" שהם מותאמים יותר למשתמש ישראלי...

וכנראה שבאמת לDebian יש מקום טוב באמצע... בסופו של דבר לא ניסיתי מנדריבה או הפצות אחרות... שכנראה באמת קלות יותר...

כמו שראיתי באחד האתרים:
ציטוט:

הפצות לינוקס הן כמו בחורות - כל אחד חושב שזאת שיש לו היא הכי טובה

לסיכום - לפי דעתי צריך קצת לשנות סדרי העדיפות במדריך ולעדכן אותו

מה דעתכם?..

גם לי יש בלוג Neutral

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 16:30
נושא ההודעה:

היום סארג' היא אמנם מעוכדנת יחסית, אבל העדכניות הזו תשאר גם בעוד שנה... ויש הרבה דברים טריוויאליים למדי למשתמשי חלונות, שלוקים בחסר בשולחן העבודה הלינוקסאי, וישתפרו בעתיד - ואני אקח כדוגמה קטנה את הקליפבורד בגנום, שבגרסה 2.12 הבעיה איתו תפתר, אבל לסארגי הוא לא ייכנס.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 16:43
נושא ההודעה:

MBD :
היום סארג' היא אמנם מעוכדנת יחסית, אבל העדכניות הזו תשאר גם בעוד שנה... ויש הרבה דברים טריוויאליים למדי למשתמשי חלונות, שלוקים בחסר בשולחן העבודה הלינוקסאי, וישתפרו בעתיד - ואני אקח כדוגמה קטנה את הקליפבורד בגנום, שבגרסה 2.12 הבעיה איתו תפתר, אבל לסארגי הוא לא ייכנס.

אז בעוד חצי שנה/שנה אפשר יהיה לעשות apt-get ל Etch או להתקין אותה מראש...

זה נכון לכל הפצות - FC, מנדריבה, Suse - כולן מתעדכנות... יוצאות עם גרסאות חדשות...

צריך להסתכל על Debian לא כעל הפצה אחת אלא כמה - כמו שכתבתי למעלה...

גם לי יש בלוג Neutral

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 17:35
נושא ההודעה:

אבל זה לא נכון להשוות את דביאן סטייבל להפצות אחרות - מפני (שעד עכשיו) מחשזור השחרור שלה הרב יותר ארוך מזה של הפצות מקבילות, ולראיה, אפשר לקחת את וודי.

חזרה לתוכן הדיון
דוביקסSite Moderator ת.הצטרפות: 20/12/2002 · הודעות: 8370 ·

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 19:39
נושא ההודעה:

ארתיום :

לפי דעתי חשובים בבחירת ההפצה למתחיל כמה דברים:

1. נושא המידיה הדיגיטלית שכיום היא מהווה חלק מאוד חושב בשימוש במחשב.
2. העדר בעיות יציבות - באגים קריטיים שאנשים נתקלים ישר מהתחלה.
3. קלות בהתקנה - ברירת מחדל מוצלחת.
4. תמיכה בעברית.

לסיכום - לפי דעתי צריך קצת לשנות סדרי העדיפות במדריך ולעדכן אותו

מה דעתכם?..

רעיון מצויין, לכתוב מדריך להפצות מנקודת מבט קצת שונה.

אבל לדעתי לא יהיה קל לכתוב מדריך כזה, בהתחשב בכמות ההפצות, גרסאות שלהן (כולל בטות), בעיות מתועדות מול בעיות לא מתועדות. יש גם היבטים אחרים, כמו איזו הפצה תתאים לחומרה ישנה במיוחד או עדכנית במיוחד? האם עדכון תדיר הוא יתרון או שמא דווקא עדכון פחות תדיר שלא מחייב התעסקות תכופה עם המערכת ודברים שנשברים הוא יתרון? מה זמינות התיעוד בעברית אל מול זמינות תיעוד באנגלית? זמינות חבילות לדוברי עברית? מה לגבי הפצות שעוברות שינויים (לטובה ולרעה)?

כמות המשתנים יכולה להיות גדולה מאוד, ובסופו של דבר שביעות הרצון של המשתמש בהפצה מאוד תלוי בהרבה מאוד גורמים, החל מהאם ההתקנה גרפית/טקסטואלית, עבור בתמונת הרקע של שולחן העבודה וכלה בתשובות שניתנו בפורום ופתרו את הבעיות בקלות או סיבכו את המצב.

בכל מקרה, אתה מוזמן לבצע שינויים במדריך - אתה יכול לפתוח בוויקי דף חדש בנושא וליישם בו את השינויים שאתה מציע, כדי שאפשר יהיה להתרשם מהתוצאה, ואם יהיה קונצנזוס על טיבה תמיד אפשר להוציא לפנסיה את הדף הישן.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
חזרה לתוכן הדיון
אלףשבעמאותשמוניםותשעאורח · ·

הודעה פורסם: 15/08/2005 - 23:09
נושא ההודעה: אובנטו מול דביאן

העובדה שההתקנה של דביאן קצת יותר מורכבת, לא ממש משנה עבורי. התקנתי אותה והמערכת עבדה.
רציתי את המדיה פלייר, ידעתי שרוב הסיכויים שאובנטו ודביאן לא תואמות, אבל אתם יודעים איך זה, חייבים לנסות. אז נאלצתי להתקין את דביאן שוב.

אחרי זה, רציתי כמה תוכנות, כמו ה- mplayer, אז התקנתי כמה מקורות תוכנה נוספים. בן השאר, התקנתי גם את מהדורת ה- testing. נו טוב, אמרתי לעצמי, כמה כבר זה יכול לשנות. הופה, אי אפשר לשמור קבצים בעברית. להסיר את גירסאות הביטא - זה כבר מעבר לתחומי הידע שלי.
אבל מה ששבר אותי והחזיר אותי לאובנטו, הוא נושא אחר, וזה דווקא שרת ה- x והתמיכה בהאצת חומרה. באובנטו, המערכת התחילה להיתקע כאשר התקנתי את הדריבר הקניניי של ְ ati אבל אפשר לשחק. מאוד חשוב שאני אוכל להראות לאנשים מערכת, ולהתקין להם, מערכת העובדת באופן מלא, מבלי לבצע התקנה של שרת X חדש או לקמפל את הקרנל עם תמיכה ב- agp. זה נראה לי מגניב לקמפל קרנל, ואני באמת מתכוון להיכנס לנושא, אבל אני גם צריך מערכת עובדת, כי הלינוקס משמש אותי לצרכי עבודה, לא רק הרחבת ידע בתחום.
באובנטו, החבילות מעודכנות יותר, אפשר להוריד את אופן אופיס 2 מתוך מנהל החבילות, ווהעיקר, זה עובד עם XORG.
אני משער שעבוור רבים, הקשיים שלי נראים טרווילים. אבל כאשר אני בודק את רמת הידע שאני צריך כדי להתקין מערכת אובנטו מול מערכת דביאן, עם תמיכה טובה בעברית, אז האובנטו לוקח.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. ארתיום
  2. MBD
  3. אורח